Kiili Kooli 150. aastapäevaks püstitatud mälestuskivi

Kivi mis kõnetab

Ähmastele allikatele tuginedes asutati Kiili kool 1858. aastal. Esmane haridustempel oli Padiküla mäel. Sealt ka haridusjärgnevus 2008. aastasse, kui koolil täitus 150. aastaring. Kui rääkida vaid kivist, siis graniidilahmakas tuli välja  2005. a, kui ehitati esimest kooli juurdeehitust.  Juba toona soovitas õpetaja Olev Rannik, et kivi tuleks tahvliga palistada ja koolimaja sissesõidu tee kõrvale püsti panna.

Kõik see teostuski 15. oktoobril 2008. aastal. Kivi kujundas Olev Rannik ning tähed raiuti graniiti Nabala kivitööstuses. Avamise tseremoonia korraldas Kiili kooli huvijuht Margit Salmar (Kohjus). Sõnavõtud olid seoses jaheda oktoobriilmaga suhteliselt lühikesed. Olev Rannik, Vambo Kaal ja Mihkel Rebane sõlmisid lahti kivi nabanööri ning minevik, olevik ja tulevik said seeläbi kivi kaudu kokku.

Kivi avamise jätkuna algas koolimajas ajalookonverents, kus Esta Kullamaa ja Koidula Ameerikas tutvustasid  rubriigis „Kiili vald- aeg ja inimesed" ilmunud raamatuid „Kiili Gümnaasiumi lugu"  ja „Mina ja minu lähedased", Tanel Otsa teemaks oli vennastekogudused ja haridus. Allakirjutanu rääkis Kiili valla tekkest.

25. oktoobril jätkusid Kiili Kooli 150 aastapäeva juubelipidustused ühispeoga.

28. augustil 2020. a seoses Kiili Gümnaasiumi algklasside maja ehitusega, jäi Kiili kooli 150. aastapäeva märgistav kivi ette ning see teisaldati praegusesse asukohta peamaja vastas. Töö tegi ära OÜ Arkilla Kiili Varahalduse SA abiga. Ehk jääb see nüüd kauaks püsima.

Kivi kõrval on väärtustamaks õpetajate tööd mälestuspink kõikidele õpetajatele, mis püstitati 1. septembriks 2019. a. Pingi tahvlikesel on Johann Wolfgang von Goethe sõnad  „Õppida saab ainult seda, mida armastad, õpetaja pole aga mitte see, kes õpetab, vaid ainult see, kellelt õpitakse".

Seega siis oli kivi ja selle kõrval oleva pingi avamine kui punkt või kirss tordil, tähistades ühe etapi möödumist Kiili hariduselus ja teise, loodetavasti pikemaajalise perioodi algust.