Kiili valla tänavate valgustamist elektrihind ei mõjuta

Seoses energiatemaatikaga on vallavalitsuse käest küsitud erinevaid küsimusi seoses tänavavalgustuse ja avalike hoonete energiatarbega. Eeskätt tuntakse muret, et kas kulud on suurenenud ja kas sellega on probleeme. Ja kas on ohtu, et tänavavalgustust peaks osaliselt või täielikult kusagilt välja lülitama, nagu mõni teine vald on kavandamas. Vastus on, et ei pea.
Kiili valla avalikke hooneid (kool, lasteaiamajad, vallamaja kompleks jne) omab ja haldab Kiili Varahalduse Sihtasutus. Energiapakett on fikseeritud hinnaga, seega on kulud olnud eelarves ette teada ja need on tavapärased.
Tänavavalgustuse pakett on meil omavalitsuste ühishanke börsipakett, kuid võrreldes eelmiste aastatega ei ole ka seal kulud suurenenud ja seda kahel põhjusel:
  • Esiteks on Kiili alev, Kangru alevik, Vaela-Mõisaküla tiheasustuspiirkond ja Rätsepa asum ehk suurem osa valla tänavavalgustusest hiljuti lõppenud europrojektide toel üle viidud LED tehnoloogiale ning energiatarve on oluliselt madalam, kui varem.
  • Teiseks on uued paigaldatud valgustid ka eelprogrammeeritud, mis tähendab seda, et kuni kell 21.00 on valgusti 100% võimsusega töös, 21.00-23.00 on võimsus 70% ja 23.00-05.00 on see 50%, misjärel võimsus varahommikul jälle tõuseb etapiviisiliselt.
Energia kokkuhoiu teemad on tänapäeval kindlasti olulised ja aktuaalsed ka iga omavalitsuse jaoks, kuid teemale tuleb läheneda mõistlikult ja kaalutletult, et ei kannataks elukvaliteet. Muuhulgas puudutab see ka näiteks jõulutulesid, mille järele puudub rangelt võttes praktiline vajadus, aga mis pakuvad enamusele inimestest rõõmsaid ja häid emotsioone ning on pälvinud rohkelt kiidusõnu ja tagasisidet.