Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli (ISTE) rakendamine Kiili vallas

Kiili vald liitus Sotsiaalkindlustusameti (SKA) pilootprojektiga „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses", mille raames katsetatakse teenusmudelit vallas perioodil 2023-2024.

Projekti eesmärk on katsetada SKA ja kohalike omavalitsuste koostöös uue isikukeskse komponendipõhise erihoolekande teenusmudeli rakendatavust (teenusmudeli kasutuselevõtmist ja juurutamist) omavalitsustes. Eelkõige on eesmärk katsetada psüühilise erivajadusega inimeste abistamisel teenuskomponentidel põhinevat lähenemist ja testida korraldusskeemi, kus psüühilise erivajadusega inimeste teenuste korraldaja rollis on omavalitsus.

Katsetatava isikukeskse teenusmudeli sihtrühm on raske, sügava või püsiva kuluga psüühilise erivajadusega inimesed, kelle puhul on täidetud kõik alljärgnevad tingimused:

  • ta on vähemalt 16-aastane
  • tal ei ole diagnoositud põhidiagnoosina dementsust ega alkoholisõltuvust
  • sihtgrupp vastab ühele järgmistest tingimustest:
    • ta on erihoolekandeteenusel, kuid tema abivajadus on muutunud, mille tõttu on vajalik teenuse vahetus (nt vajavad vähesema toetusega teenust) või   
    • ta ei kasuta veel erihoolekandeteenuseid, kuid on SKA erihoolekandeteenuse järjekorras, või
    • ta vajab KOV sotsiaaltöötaja või SKA teenuste konsultandi (SKA poolne juhtumikorraldaja) hinnangul toimetulekuks ja ühiskonnas osalemiseks või tööturule sisenemiseks toetavaid integreeritud teenuseid.

Erihoolekande teenusmudeli piloteerimises osalev abivajaja ei tohi samaaegselt saada erihoolekande- või sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuseid praeguses riiklikus süsteemis. Samuti ei tohi teenusmudelis osalev abivajaja saada samaaegselt samalaadseid teenuseid mitme välisrahastusel (sh Euroopa Sotsiaalfondist) rahastatava tegevuse raames.

Projekti käigus osutatavad teenused:

  • pere toetamine: psühholoogiline nõustamine ja psühhoteraapia, koolitused, kogemusnõustamine ja intervallhoid;
  • sotsiaalsete suhete toetamine;
  • vaimse tervise toetamiseks erinevad teraapiad, psühholoogi, psühhiaatri või kogemusnõustaja teenus, toetamine taastumise ja haigusega toimetuleku osas;
  • füüsilise tervise toetamine: teraapiad, liikumise toetamine eluruumis kui eluruumist välja ning füüsilise aktiivsuse toetamine;
  • igapäevaeluga toimetulekuks tugi rahaga arveldamiseks, majapidamistoimingutega hakkama saamiseks ning ettevalmistamine iseseisvumiseks;
  • toetus elukoha probleemide lahendamisel;
  • töötamise ja õppimise toetamine.

Lisainfot projekti kohta on võimalik lugeda Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Teenusemudeli joonis

ISTE infoleht

Inimeste toetamiseks ISTE projekti raames Kiili vallas on Kiili Vallavalitsus hanke tulemusel välja valinud järgmised teenuspakkujad: MTÜ Masaan, Pool&looP OÜ, OÜ Meriland, Papaver Teenused OÜ, Libertas Keskus OÜ. Baastoetust osutab MTÜ Masaan ning lisatoetuse osutajad on MTÜ Masaan, Pool&looP OÜ, OÜ Meriland, Papaver Teenused OÜ, Libertas Keskus OÜ.

ISTE projekti teenuste HINNAKIRI (alates 19.04.2023)

Kontaktisik:

Projekti rahastatakse ESF vahenditest '' TAT „Sotsiaalkaitse ja pikaajalise hoolduse kättesaadavus"  alategevus „Integreeritud, isikukeskse ja paindliku erihoolekandeteenuste süsteemi katsetamine"